Salafs oenighet om Allâh lämnar tronen under nedstigningen

publicerad 17.07.2011
Författare: Shaykh-ul-Islâm Ahmad bin Taymiyyah
Källa: Sharh Hadîth-in-Nuzûl, sid.40

Lämnar Allâh tronen under Sin nedstigning eller inte? Detta är en fråga som de som bekräftar egenskaperna är oense om. Vissa säger att Han inte lämnar tronen. Detta har rapporterats från Imâm Ahmad bin Hanbal i hans brev till Musaddad och från Ishâq bin Râhûyah, Hammâd bin Zayd, ´Uthmân bin Sa´d ad-Dârimî och andra.

Det finns de som förnekar det och säger att brevet från Ahmad bin Hanbal rapporteras av en okänd man.

Åsikten kring detta är känd bland imamerna som Hammâd bin Zayd, Ishâq bin Râhûyah och andra. al-Khallâl rapporterade i ”as-Sunnah” via Sulaymân bin Harb som sade:

”Bishr bin as-Sarrî frågade Hammâd bin Zayd: ”Abû Ismâ´îl! Beträffande hadîthen ”Allâh stiger ned till den nedersta himlen” –  byter Han plats?” Hammâd bin Zayd blev tyst. Därefter sade han: ”Han är på Sin plats och närmar Sig sin skapelse som Han vill.”

Ibn Battah rapporterade via Ishâq bin Râhûyah som sade:

”Jag kom in till ´Abdullâh bin Tâhir som sade: ”Vad är detta för hadîther som ni rapporterar?” Jag svarade: ”Vilka, må Allâh rätta till prinsen?” Han sade :”Ni rapporterar att Allâh stiger ned till den nedersta himlen.” Då sade jag: ”Ja. Pålitliga män som har rapporterat hadîther om domar har rapporterat den.” Han frågade: ”Stiger Han ned och lämnar tronen?” Jag svarade: ”Kan Han stiga ned utan att lämna tronen?” Han svarade: ”Ja.” Då sade jag: ”Varför talar du då om detta?”

Även al-Lâlakâ'î har rapporterat detta med en avbruten kedja och med en formulering som skiljer sig från denna. Denna berättarkedja är mer autentisk. Denna rapportering och de två föregående är alla autentiska och rapporterade av pålitliga imamer. Hammâd bin Zayd sade att Allâh förblir på Sin plats och närmar Sig sin skapelse som Han vill. Härmed bekräftar han Allâhs närhet till skapelsen samtidigt som Han är ovanför Sin tron.

Vad gäller ´Abdullâh bin Tâhir, som för övrigt var en av de bästa makthavarna i Khurâsân, så visste han att Allâh är ovanför tronen. Han tyckte dock att det var problematiskt att Han likaså stiger ned,  vilket enligt hans inbillning fordrar att Han lämnar tronen. Då höll Imâm Ishâq bin Râhûyah med honom om att Han är ovanför tronen och sade:

”Kan Han stiga ned utan att lämna tronen?” Han svarade: ”Ja.” Då sade jag: ”Varför talar du då om detta?”

Det vill säga att om Han är kapabel till det fordrar det inte alls att Han lämnar tronen under nedstigningen. Således är det inte tillåtet att ha invändningar mot nedstigningen för att man får för sig att Han lämnar tronen. Denna invändning är emellertid mildare än invändningen som kommer från personen som säger att inget finns ovanför tronen och förnekar både det ena och det andra. 

 [ tauhid ] [ aqidah ] [ manhaj ] [ fiqh ] [ sira ] [ systrar ]
w w w . d a r u l h a d i t h . c o m