Lektioner i mp3 på Svenska

 
 

Vi kommer succesivt att lägga ut våra lektioner på internet för alla er som vill ta del av dessa, men inte kan kan närvara i Malmö. Högerklicka på länken för att ladda ner till datorn, vänsterklicka för att spela upp direkt i din webläsare.

 
Titel Författare Föreläsare längd storlek
dir index
 Djilbâb-ul-Mar'ah al-Muslimah (del 1)
Imâm al-Albânî inleder sin bok "Djilbâb-ul-Mar'ah al-Muslimah" med det första villkoret som en kvinnas klädsel måste bestå av när hon lämnar hemmet, nämligen att hon täcker hela kroppen förutom det som är undantaget.
Imâm Muhammad Nâsir-ud-Dîn al-Albânî Abû Mûsâ Ziyâd Mustafâ 00:42:25 19,4 Mb
 Djilbâb-ul-Mar'ah al-Muslimah (del 2)
Imâm al-Albânî fortsätter tala om vad en kvinna måste täcka när hon går ut eller är i främmande mäns närvaro. Därtill talar han bl a även om domen för att hon täcker fötterna och ansiktet och annat.
Imâm Muhammad Nâsir-ud-Dîn al-Albânî Abû Mûsâ Ziyâd Mustafâ 00:51:27 23,5 Mb
 Djilbâb-ul-Mar'ah al-Muslimah (del 3)
Imâm al-Albânî talar om det andra och tredje villkoret för en kvinnas klädsel, nämligen att den varken är förskönad eller genomskinlig.
Imâm Muhammad Nâsir-ud-Dîn al-Albânî Abû Mûsâ Ziyâd Mustafâ 00:24:38 11,2 Mb
 Djilbâb-ul-Mar'ah al-Muslimah (del 4)
Imâm al-Albânî talar om det fjärde och femte villkoret som kvinnans klädsel måste uppfylla, nämligen att den varken är åtsittande eller parfymerad.
Imâm Muhammad Nâsir-ud-Dîn al-Albânî Abû Mûsâ Ziyâd Mustafâ 00:24:43 11,3 Mb
 Djilbâb-ul-Mar'ah al-Muslimah (del 5)
Imâm al-Albânî talar om det sjätte villkoret som handlar om att kvinnans klädsel skiljer sig från mannens.
Imâm Muhammad Nâsir-ud-Dîn al-Albânî Abû Mûsâ Ziyâd Mustafâ 00:34:21 15,7 Mb
dir index
 
2009 | w w w . d a r u l h a d i t h . c o m | 1430