Muhammad Surûr

« index

Imâm Ibn Bâz om Muhammad Surûr

Ur kassettbanden "Ma´ Mashâyikh ad-Da´wah as-Salafiyyah", del 2.

Fråga:

Väldiga Shaykh, må Allâh belöna er. Författaren till boken "Manhadj-ul-Anbiyâ’ fîd-Da´wah ilâ Allâh" sade:

"Jag läste igenom ´Aqîdah-böckerna och fann att de alla är tråkiga eftersom de bara består av Texter och domar (Nusûs och Ahkâm)."

Vad säger ni om detta?

Svar:

Det där är ett otroligt stort fel. Är alla tråkiga? Jag söker skydd hos Allâh. De autentiska ´Aqîdah-böckerna är inte alls tråkiga. De består ju av Allâhs och Hans sändebuds (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam) ord. Om han beskrev Qur'ânen och Sunnahn som tråkiga, anses det vara avfall (Riddah) från Islâm [2] - vi ber Allâh om förlåtelse. Tråkighet är att vända Allâhs religion ryggen. Det där är tråkighet! Tråkighet är att vända Allâhs religion ryggen och att inte handla enligt Allâhs Sharî´ah. Det där är tråkighet! Det är inte tråkighet att skriva om ´Aqîdah och uppmana till den korrekta trosläran som as-Salaf as-Sâlih var upprättade på. Det är just detta som är profeternas religion. Det är den metodiken [3] profeterna höll sig till då de kallade till Allâh. De klargjorde den korrekta trosläran och varnade för det som motsätter sig den. Detta yttrande är sjukt och vidrigt.

Fråga:

Vad anser ni om försäljning av boken?

Svar:

Om den består av detta här, är det inte tillåtet att sälja den. Däremot är det obligatoriskt att riva sönder den om detta yttrande förekommer i den.



[2] D v s han lämnar Islâm och blir till avfälling (Murtadd), Kâfir. (Maktabah Där-ul-Hadîth.Com)

[3] Det lustiga är att Muhammad Surûrs bok "Manhadj-ul-Anbiyâ' fîd-Da´wah ilâ Allâh" betyder just "Profeternas metodik i att uppmana till Allâh". (Ibid)

« index

 [ tauhid ] [ aqidah ] [ manhaj ] [ fiqh ] [ sira ] [ systrar ]
w w w . d a r u l h a d i t h . c o m