Plikten i att röra på läpparna när man läser al-Fâtihah

publicerad 12.08.2010
Talare: Imâm Muhammad bin Sâlih bin ´Uthaymîn
Källa: http://islamcast.wordpress.com/2008/02/11/

Fråga: Är det obligatoriskt att röra på läpparna när man förrättar bönen, gör Dhikr eller läser [Qur’ânen]?

Svar: Det är obligatoriskt att röra på läpparna under tiden man förrättar bönen. Detsamma gäller den obligatoriska Dhikr som Takbîr (Allâhu Akbar), Tasbîh (Subhân Allâh), Tahmîd (al-Hamdu lillâh) och Tashahhud. Ty det kan inte kallas för tal om det inte är uttalat och tal kan det endast vara om läpparna och tungan rörs.

Följeslagarna (radhiya Allâhu ´anhum) visste att profeten (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam) stod och förrättade bönen när de såg hur profetens (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam) skägg rörde på sig.

De lärda är däremot oense om man måste höra sig själv eller inte, eller om det räcker med att röra på läpparna. Vissa säger att man måste höra sig själv. Andra säger att det räcker med att man uttalar bokstäverna - och detta är den mest korrekta åsikten.

 [ tauhid ] [ aqidah ] [ manhaj ] [ fiqh ] [ sira ] [ systrar ]
w w w . d a r u l h a d i t h . c o m