Krav för frivillig Djihâd

publicerad 07.07.2011
Talare: ´Allâmah Sâlih bin Fawzân al-Fawzân
Källa: http://alfawzan.ws/node/5409 
Datum: 1427-11-02/2006-11-22

Fråga: Alla vet vad muslimerna genomgår nu på flera platser som i Palestina och Irak. När blir Djihâd obligatoriskt för alla muslimer och vad är dess dom idag?

Svar: Djihâd blir obligatoriskt för alla muslimer som befinner sig i det angripna landet. Om de klarar av att försvara sig, blir det obligatoriskt för alla som är berättigade i landet som har angripits.

Vad gäller alla andra, hjälper de dem med pengar och tillbedjan. Biståndet skall vara reglerat. Det skall inte bestå av förbjudna faktorer. Det skall komma till muslimerna utan några förbjudna faktorer. Det måste vara reglerat. Detta är organiserat hos landet och de ansvariga. Detta skall följas så att muslimerna får biståndet utan att de skadas.

Angående Djihâd med dem, kräver det två saker:

1 – Lydnad till makthavaren. Om makthavaren anser det vara korrekt och mobiliserar en armé för att hjälpa muslimerna i ett visst land, anses Djihâd i detta fall vara en av de bästa, goda handlingarna.

2 – Lydnad till föräldrarna. Det är obligatoriskt att lyda dem när det kommer till rekommenderad Djihâd. Man måste lyda föräldrarna.

Man måste som sagt först lyda makthavaren så att det sker på hans beordring och under honom och sedan föräldrarna så att de inte är i behov av honom. Hur kan du gå och lämna dem? Man måste få deras välbehag. Om makthavaren ger dig tillstånd, måste du även be föräldrarna om tillstånd.

 [ tauhid ] [ aqidah ] [ manhaj ] [ fiqh ] [ sira ] [ systrar ]
w w w . d a r u l h a d i t h . c o m