När en kvinna varken har någon förmyndare eller makthavare

Författare: Imâm Ibn Qudâmah al-Maqdisî
Källa: al-Mughnî (9/363)
publicerad 09.04.2007

Om kvinnan varken har någon förmyndare eller makthavare, anser Ahmad att hon skall giftas bort av en hederlig man som hon ger tillstånd till. Han sade om en bys ickearabiske bondhövdning:

"Om det inte finns någon domare i Rustâq, skall han gifta bort kvinnan som inte har någon förmyndare om han försäkrar henne en jämlik man och bröllopsgåva."

Ibn ´Aqîl sade:

"Vissa av våra kollegor – dvs. Hanâbilah – har tagit detta uttalande för att ett giftermål inte beror på förmyndarskap. al-Qâdhî [Abû Ya´lâ] sade: "Ahmads [övriga] uttalanden motsäger sig det dock.""

Det korrekta är att detta endast gäller om kvinnan saknar förmyndare och makthavare, ty han specificerade situationen om det inte fanns någon domare i Rustâq. Anledningen till detta uttalande, är att denna kvinna aldrig kommer att gifta sig om förmyndare är ett villkor, vilket inte är tillåtet [att utsätta henne för].

 [ tauhid ] [ aqidah ] [ manhaj ] [ fiqh ] [ sira ] [ systrar ]
w w w . d a r u l h a d i t h . c o m